طلاق توافقی چیست؟ به چه چیزی طلاق توافقی می‌گوییم؟

رایج‌ترین شیوه پایان دادن به ازدواج دائم ، طلاق می‌باشد که از حیث انواع روش مطرح کردن آن توسط طرفین زندگی مشترک (خانم یا آقا )، به روش‌های ذیل انجام می‌شود:

  1. طلاق با توافق بین طرفین (طلاق توافقی)
  2. طلاق از طرف مرد در دادگاه مطرح شود
  3. طلاق از طرف زن در دادگاه مطرح شود.

کلا با توجه به ذات هر عقد که با توافق طرفین و با رضایت طرفین در عقد امکان بر هم زدن و فسخ کردن هر عقدی وجود دارد، عقد نکاح هم از این موضوع مستثنی نیست و قانون حمایت خانواده نیز امکان پایان دادن به عقد نکاح دائم را با توافق طرفین پیش بینی کرده که به آن طلاق به صورت توافقی می‌گویند.
طلاق توافقی به این معنی است که طرفین یا وکلای آن ها در مورد اصل مسئله طلاق و نیز تمامی موارد مرتبط با آن از جمله حقوق مالی خانم ( زوجه ) و موضوعات غیر مالی مانند حضانت فرزندان و سایر مسائل به توافق برسند.
طلاق به شکل توافقی سریعترین نوع  طلاق است که البته شرط تحقق سهولت و سرعت کار استفاده از گروه وکلای متخصص حقوقی وکیل با ما در دعاوی خانواده و دعاوی طلاق می‌باشد که به عنوان یک وکیل خانواده خوب‌ می‌تواند شما را در این شکل از  طلاق یاری کند.

درخواست طلاق توافقی

تاریخچه طلاق توافقی

طلاق توافقی چه گذشته و پیشنه ای دارد؟

در سابق در قانون مدنی و قانون راجع به ازدواج زوج (آقایان) در مورد الزام آن ها به مراجعه به دادگاه برای طلاق زن، قوانینی وجود نداشت که این قانون باعث سوء استفاده مردان در حق طلاق خود می‌شد، تا اینکه نهایتا در سال 1346 قانون حمایت خانواده به تصویب رسید و در آن مراجعه مردان به دادگاه برای اخذ گواهی طلاق جهت ثبت طلاق الزامی شد.
بعد از آن در سال 1352 با تصویب قانون حمایت خانواده اختیار مردان برای طلاق زن‌ها را محدود ساخت و سرانجام در سال 1371 مجمع تشخیص مصلحت نظام ماده واحده‌ای با موضوع قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق را به تصویب رساندند که در آن حتی با توافق زن، مراجعه به دادگاه برای اخذ گواهی طلاق الزامی بود. ضمنا طبق همین ماده واحده برای گواهی مربوطه مدت اعتباری سه ماهه جهت اجرای صیغه طلاق در دفاتر طلاق از تاریخ اخذ گواهی از دادگاه نیز پیش بینی شده بود.

مراحل و شرایط طلاق توافقی

برای طلاق توافقی چه کاربی باید انجام دهیم؟

انجام طلاق به صورت توافقی طبق قانون مراحل شکلی و ماهیتی را می‌پذیرد که آن عبارت است از: 1.مراجعه به دفاتر خدمات قضایی جهت ثبت این دادخواست اما قبل از هر چیزی باید توجه داشت که طبق بخشنامه قوه قضاییه از تاریخ 1397 حتی در صورت توافق طرفین برای طلاق……(به زودی کامل می‌شود)

وکیل چه نقشی در طلاق توافقی دارد؟

نقش وکیل در طلاق توافقی

از اهمیت نقش وکیل در انجام اینگونه دعاوی هرچه بگوییم کم گفته‌ایم چرا که این دعاوی به ظاهر ساده از اهمیت و پیچیدگی‌های خاص خود برخوردار هستند و چه بسا یک اقدام اشتباه شما را در معرض خطرات جدی قرار می‌دهد و نقش وکیل از همان ابتدای تصمیم شما برای انجام این کار در هنگام مکتوب کردن توافقات و توافق کردن زوجین بر سر مسائل مالی و غیر مالی غیر قابل انکار است که این موضوع جدای از  نقش تسریع کننده و آسان کننده او در انجام پروسه قضایی است .

در ادامه می‌توان گفت چه بسا با حضور وکیل در انجام تمامی امور مرتبط با طلاق از مناقشات و درگیری‌های احتمالی که در این پروسه توسط زوجین ممکن است رخ دهد و بطور کل توافقات زوجین را برای طلاق نقش بر آب نماید جلوگیری می‌شود و شما با خاطری آسوده و سپردن تمامی اقدامات به وکیل خانواده خود، مرحله سخت و تنش زا جدایی را برای خود هموار می‌نمایید.

طلاق توافقی چقدر طول می‌‌کشد؟

مدت زمان انجام طلاق توافقی

این امر بسته به تمایل زوجین برای اقدام به طلاق توسط خودشان یا  استفاده از وکیل متخصص در امر طلاق می‌تواند متفاوت باشد. چنانچه زوجین تمایل به انجام این مراحل شخصا و بدون استفاده از وکیل داشته باشند زمانی 45روزه برای انجام مشاوره ‌های قبل از طلاق در مراکز معرفی شده قوه قضاییه از طرف بهزیستی قبل از طرح دادخواست طلاق توافقی لازم است که علاوه بر این مدت زمان 45 روزه پس از اخذ نامه از  مراکز مشاوره معرفی شده، بسته به حجم کاری دادگاه‌ها و میزان تراکم پرونده ها حدود 1ماه برای تشکیل جلسه دادگاه و صدور حکم نهایی زمان لازم است،  اما اگر فرآیند طلاق حتی با حضور تنها یک وکیل متخصص در امر طلاق به شکل توافقی گروه وکیل با ما انجام گردد زمان انجام کل این مراحل به مدت حدوداً 2هفته کاری خواهد بود

اینفوگرافیک مدت زمان طلاق توافقی

مشاوره برای دریافت طلاق توافقی چقدر لازم است؟

دریافت راهنمایی برای انجام طلاق توافقی

طبق بخشنامه قوه قضاییه از تاریخ اول آذر ماه سال 97 مشاوره برای تمامی زوجین متقاضی طلاق به شکل توافقی الزامی می‌باشد و این مشاوره حتما قبل طرح دادخواست طلاق  به صورت توافقی توسط زوجین در بازه زمانی 45 روزه میبایست صورت پذیرد، چه بسا که با این تدبیر بسیاری از زوجین از انجام طلاق منصرف می‌شوند و با آسیب شناسی مربوط به زندگی مشترک خود با حل مشکلات و پیشبینی راه چاره به زندگی خود ادامه دهند. البته در صورت تمایل برای تسریع در انجام این پروسه و اعلام این مورد به وکلای گروه حقوقی وکیل باما با اندیشیدن تدابیری این زمان را برای شما کوتاه می‌شود!

چگونه درخواست طلاق توافقیمان را ثبت کنیم؟

طلاق توافقی چگونه انجام می شود؟

ساده‌ترین و سریعترین راه برای انجام طلاق توافقی مراجعه به دفاتر گروه حقوقی وکیل باما و سپردن وکالت صفر تا صد این پروسه به وکلای متخصص در طلاق

اگر بدون استفاده از وکلای متخصص در امر طلاق توافقی خواستار انجام این موارد باشید باید بعد از اخذ گواهی از مراکز مشاوره ای مورد تایید سازمان بهزیستی و حضور در جلسات مشاورهزمانبر و  مربوطه، به دفاتر خدمات قضایی الکترونیک مراجعه و با تقدیم مدارک خود دادخواست طلاق توافقی را ثبت نمایید.

درخواست طلاق خارج از کشور

طلاق ایرانیان مقیم خارج از کشور نیز، می‌تواند بر اساس قوانین ایران و قانون حمایت خانواده ایران و با رعایت شرایط و قوانین ایران، صورت گیرد. یکی از راه هایی که امکان درخواست طلاق بصورت توافقی در آن نیز وجود دارد طلاق در خارج از کشور است.

مهریه در طلاق توافقی

زن می تواند درباره حق و حقوق خود در طلاق توافقی با شوهرش به توافق برسد

باید توجه کنیم برخلاف تفکر رایج هیچ مانعی برای دریافت مهریه خانم در طلاق توافقی وجود ندارد و خانم جهت اخذ مهریه خود،  تنها به موافقت همسر خود در شرایط و نحوه دریافت مهریه و مکتوب کردن این توافقات در حکم دادگاه احتیاج دارد و  باید توجه داشت که طلاق توافقی به معنی طلاقی که در آن زوجه باید از تمام حقوق مالی خود از جمله مهریه  و .. بگذرد نیست  و چه بسا که در مواردی در توافقات فیمابین زوجین شوهر مبالغی مضاف بر مهریه خانم به همسرش پرداخت می‌نماید.

مدت اعتبار حکم طلاق به صورت توافقی

حکم دادگاه تا چه زمانی برای طلاق اعتبار دارد؟

نکته‌ای مهم که اکثراً بعد از اخذ حکم طلاق به صورت توافقی از دادگاه از نظرها دور می‌ماند این است که این حکم مهلتی سه ماه دارد و جهت اجرای آن و ثبت صیغه طلاق طرفین موظفند تا سه ماه از تاریخ اخذ گواهی عدم سازش حکم طلاقِ توافقی به دفاتر رسمی طلاق برای اجرای صیغه طلاق مراجعه نمایند و حکم مربوط را در دفاتر طلاق ثبت کنند و در غیر این صورت رای دادگاه در مورد طلاقِ توافقی از درجه اعتبار ساقط می‌شود و زن و شوهر مجددا باید تمامی مراحل را برای اخذ رای دادگاه در رابطه با طلاق به شکل توافقی اجرا نمایند

وکیل خوب برای طلاق توافقی در شهر تهران

یک دفتر حقوقی در تهران که کار طلاق توافقی را انجام می دهد

گروه وکلای وکیل با ما با دارا بودن وکلای خانم و آقا و با داشتن تجربه در امر طلاق توافقی و انجام حداقل یک پرونده در هر هفته با موضوع طلاق به شکل توافقی و آشنایی صددرصدی با آخرین رویه‌های دادگاه‌های خانواده در این موضوع ، از ابتدا شما را در انجام پروسه توافقات همراهی می‌کند تا بتوانید آن‌ها را مکتوب و قبول و به نتیجه برسانید و با اخذ حکم دادگاه تا مرحله اجرای صیغه طلاق به شما یاری می‌رساند ضمنا با استفاده از وکلای گروه حقوقی وکیل با ما شما فقط با یکبار مراجعه به دفتر گروه حقوقی وکیل با ما و دادن وکالت به مجموعه نیاز به حضور در هیچ یک از مراحل اخذ رای دادگاه و حتی دفاتر طلاق را نخواهید داشت و بعد از انجام کار و اجرای صیغه طلاق تنها برای دریافت مدارکتان از جمله طلاق نامه و شناسنامه به دفتر مراجعه مینمایید.

بهترین وکیل طلاق توافقی را چگونه پیدا کنیم

(هزینه وکیل طلاق توافقی)

انتخاب یک وکیل خوب برای انجام طلاق توافقی

شما می‌بایست به وکلای متخصص در امر طلاق مراجعه نمایید  و میزان توانایی او در این صبیل پرونده‌ها را بسنجید و این امر با درخواست از وکیل جهت نشان دادن سوابق خود و جلسه مشاوره با او امکان پذیر است. ضمنا استفاده از وکیل پایه یک دادگستری دراین دعاوی بسیار مهم است چرا که جدا از حساسیت و اهمیت این قضیه کاراموزان وکالت به علت داشتن ‌محدودیت‌هایی قادر به انجام تمام و کمال این نوع دعاوی نمی‌باشد.

هزینه یک وکیل خوب طلاق توافقی:

گروه حقوقی وکیل با ما ضمن دارا بودن وکلای پایه یک خانم و آقا متخصص درامر طلاق، حداقل هزینه با شرایط اقساطی پرداخت را برای شما فراهم می‌نماید.

حقوق زن در طلاق توافقی

نباید در طلاق توافقی حق و حقوق زنان ضایع گردد

به مجرد عقد ازدواج ، زن واجد یک سری حقوق مالی و غیر مالی می‌گردد که در صورت طلاق می‌بایست برای آنها تعیین تکلیف شود. درصورت انجام طلاق به صورت توافقی قانون این اختیار را به زوجین داده است که در چهارچوب قانون بر سر این حقوق ،با توافق یکدیگر تصمیم گیری نمایند.

حقوق مالی زوجه شامل مهریه، نفقه ، اجرت المثل ایام زوجیت ، جهیزیه می‌باشد و هیچ مانعی برای توافق بر دریافت یا بخشش تمام و کمال این حقوق توسط خانم وجود ندارد و زوج می‌تواند در مورد نحوه اخذ یا بذل این حقوق مالی خانم با او توافق نمایند و در صورت توافق بر اخذ تمام یا قسمتی از این حقوق، به خانم‌ها پیشنهاد می‌گردد که  توافق بر دریافت این مبالغ در هنگام اجرای صیغه طلاق در دفاتر طلاق بعد از صدور حکم دادگاه جهت جلوگیری از تضییع حقوقشان مکتوب گردد و حتی المکان پرداخت این مبالغ به بعد از ثبت طلاق موکول نگردد.