وکیل کیفری کیست؟

به وکیلی که امکان حضور و ایفای نقش وکالت در پرونده های کیفری را دارد، وکیل کیفری می گویند. وکیل برای زمانی به کار گرفته می شود که با مشکل حقوقی رو به رو هستید. البته وکیل تنها به نوع حقوقی ختم نمی شود و ما به طور کلی دو نوع وکیل داریم. یک مدل از وکیل ها حقوقی هستند یعنی تنها به دعاوی حقوقی رسیدگی می کنند. اما در نوع دیگر وکیل ها کیفری محسوب می شوند و هیچ دستی به دعاوی حقوقی نمی برند.
چنانچه از شما شکایت کیفری شده باشد، نیاز به داشتن وکیلی آشنا با قوانین کیفری و جزا، اعم از قانون مجازات اسلامی؛ آیین دادرسی کیفری و قوانین مربوط به جرائم اقتصادی، قاچاق، خرید و فروش مواد مخدر یا قوانین دادگاه های نظامی دارید. یک وکیل کیفری مجرب، کسی است که دارای روحیه قوی برای حضور در فضای سنگین و سخت دادگاه های کیفری است و همچنین سالها تجربه حضور در آنها را نیز به همراه داشته باشد.

منظور از دعاوی کیفری چیست؟

دعوای که فرد در زمان وقوع جرم به مراجع قضایی برای مجازات فرد مجرم و پیگیری آن مراجعه می کند ، دعوای کیفری است . در واقع به عناوین مجرمانه مانند : قتل، کلاهبرداری، خیانت در امانت، جعل، فحاشی، توهین و…..که در قانون مجازات اسلامی جرم محسوب می شود و برای آن مجازات تعیین گردیده دعوای کیفری می گویند. به شخصی که برای رسیدگی به یک جرم و پیگیری حقوق خود به دادسرا مراجعه می کند شاکی می گویند.

مجازات دعوای کیفری با توجه به نوع جرم و نظر قاضی مربوطه محدود به جبران خسارت مالی، تبعید، حبس، شلاق حدی یا تعزیری، جزای نقدی، اعدام  و… می باشد.

تفاوت دعاوی کیفری و حقوقی در چیست؟

زمانی که جرم و جنایتی اتفاق افتاده باشد و شاکی در آن مسئله وجود داشته باشد و درخواست مجازات بدهد بخث دعوای کیفری مطرح می شود. از جمله مهم ترین تفاوت های این دعاوی در موضوع دعوا مرجع رسیدگی و آیین دادرسی حاکم بر آنها است . دعوای حقوقی، مرتبط با حقوق مدنی افراد و جبران خسارت ناشی از آن است. این نوع از دعاوی، معمولا در قانون مدنی ، مشخص شده و در زمینه های مختلفی مطرح می شود.

Criminal lawyer

در چه صورتی به وکیل کیفری نیاز داریم؟

وکیل کیفری شخصی حاذق و با تجربه در امور کیفری بوده که در دادگاه کیفری، نظامی، سازمان های تعزیرات حکومتی فعالیت دارد؛ علاوه بر این موارد در امور کیفری که با قانون کیفری و جزائی نیز فعالیت دارد.
همانطور که پیشتر درباره آن صحبت کردیم دعاوی کیفری به آن دسته از دعاوی گفته می شود که در خصوص اعمال و رفتارهایی مطرح می گردد که قانون آنها را جرم دانسته و در قوانین کیفری برای آنها مجازات شده است. معمولاً افراد زمانی به سراغ وکیل می روند که با یک مشکل حقوقی مواجه شوند، اما مشکل های حقوقی در برخی اوقات به نحوی می باشد که ممکن است جرمی صورت گرفته باشد که به نسبت دعاوی حقوقی از حساسیت بیشتری برخوردار بوده و با حیثیت یا جان و مال افراد در ارتباط باشد، در این گونه موارد افراد احساس نیاز بیشتری به وکیل پیدا می کنند و در حقیقت برای مشاوره و آشنایی با  دعوای کیفری که به مراتب پیچیده تر از دعاوی حقوقی است به وکیل کیفری نیاز پیدا می کنند.

وکیل کیفری خوب چه ویژگی هایی دارد؟

وکیل کیفری مجرب علاوه بر اینکه باید دارای آگاهی و تحصیلات تخصصی در امور کیفری باشد، موظف است از تجربه کافی در پرونده های کیفری و رویه دادسراها و دادگاه های کیفری و روال انجام تحقیقات مقدماتی برخوردار باشد. با تجربه ترین وکلای کیفری کسانی هستند که جدا از تسلط و دانش کافی در حوزه وکالت خود، در پرونده های کیفری با موضوعات متفاوت تجربه لازم را دارا هستند. وکلای کیفری در خصوص موضوعاتی همچون جنایات علیه مردم، جنایات مواد مخدر، جرایم سازمان یافته و… رسیدگی می کنند. با توجه به اهمیت پرونده های کیفری و ارتباط مستقیم آن با جان و مال و حیثیت افراد و به دلیل اینکه هر دعوای کیفری، تنها یک بار توسط دادگاه مورد بررسی قرار می گیرد، بهتر از از وکلای مجرب و با تبحر در این حوزه برای تصمیم گیری در امور خود مشورت بگیرید.