ممکن است زن و شوهر دیگر امکان و یا تمایل به ادامه زندگی را نداشته باشند و بخواهند با طلاق به این فصل از زندگی خود پایان دهند. زنان و مردان در برخی موارد برای کسب آرامش بیشتر تصمیم می گیرند که از یکدیگر حتی در زمان بارداری جدا شوند. طلاق در دوران بارداری زوجین به علت‌‌‌های مختلف و متفاوتی اتفاق ‌‌می‌افتد. اما برای اقدام به طلاق ‌‌باید زوجین از قوانین‌ این امر به خوبی آگاهی داشته باشند تا بتوانند در مدت زمان کمتری مراحل قانونی آن را طی نمایند .آنها باید به وکیل خانواده مراجعه کنند و پس از آن دادگاه علل اختلاف آنها را بررسی می کند و متناسب با آن حکم را صادر می کند .

طلاق در دوران بارداری امکان پذیر است؟

طلاق در دوران بارداری حقوق خانواده ما نقش مهمی دارد و امروزه نیز با توجه پیچیدگی های روابط اجتماعی میان انسان ها به یکی از مسائل مهم زندگی بشری تبدیل شده است. از نظر قانون امکان طلاق زن باردار وجود دارد و فرقی نمی کند که طلاق از چه نوعی باشد، توافقی یا غیر از آن. انجام مراحل طلاق زن باردار و یا طلاق توافقی در دوران بارداری، بر اساس قانون مدنی ایران و قانون حمایت خانواده، مورد پذیرش قرار گرفته است.طلاق یک نوع ایقاع است یعنی عمل حقوقی یک طرفه که معمولا از طرف مرد انجام می پذیرد که منجر به پایان زندگی و انحلال عقد می شود.
در احکام،چگونگی و شرایط جدا شدن از همسر باردار تفاوتی با طلاق در زمان دیگر ندارد و تنها تفاوت آن در مدت زمان نگهداری عده است؛ به این معنا که اگر زن بخواهد ازدواج مجدد داشته باشد باید یک مدت زمانی از طلاقش بگذرد و در صورت بارداری او با زمانی که باردار نیست متفاوت است.

طلاق در دوران بارداری

منظور از عده چیست و چه شرایطی را باید لحاظ کرد؟

عده یک اصطلاح فقهی و به معنای مدت زمانی است که زن بعد از جدایی از همسرش نباید ازدواج مجدد کند. دوره زمانی عده طلاق بر اساس قانون مدنی سه ماه و ده روز است و انواع گوناگونی دارد از جمله عده وفات، عده طلاق، عده فسخ ازدواج یا به اتمام رسیدن زمان ازدواج موقت می تواند باشد.در طلاق در هنگام بارداری عده طلاق تا زمان وضع حمل است و فرقی نمی‌کند چندماه باقی مانده باشد. برای مثال اگر زوجه در ماه چهارم بارداری باشد تا پایان وضع حمل او ۵ ماه باقی مانده لذا ۵ ماه عده نگه میدارد ولی اگر در ماه هفتم بارداری باشد فقط کافی‌ است دوماه عده نگه دارد.
طبق قانون، طلاق در دورانی که زن باردار است هیچ گونه اشکالی ندارد و کاملا صحیح است. به همین دلیل در مدت زمان بارداری زوجین ‌‌می‌توانند از یکدیگر طلاق گرفته و جدا شوند. اما طلاق زن و شوهر در دوران بارداری نیز قوانین خاص خود را دارد. برای مثال در طلاق‌ این چنینی زن موظف است که عده نگه دارد. عده زن در‌ این گونه طلاق‌‌‌ها تا پایان وضع حمل او خواهد بود و او تا زمانی که جنین را به دنیا نیاورده است ‌‌نمی‌تواند با مرد دیگری ازدواج کند.

نکته دیگر اینکه چنانچه زن باردار باشد، زوجین باید در خصوص موارد هزینه های زایمان،نفقه زن وحضانت فرزند به توافق برسند.

آثار و نتایج طلاق توافقی در دوران بارداری چیست؟ 

از آثار طلاق توافقی در دوران بارداری از نظر حقوقی می‎توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • وضعیت حضانت و ملاقات فرزند طبق توافق زن و مرد مشخص می شود.
  • امکان صلح و سازش در حقوق مالی و به دست آوردن حضانت فرزند برای زن وجود دارد.
  • حقوق مالی زن طبق توافق دو طرف تعیین می شود.

نفقه زن در هنگام طلاق به چه صورت است؟

نفقه عبارت است از: همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن، از قبیل: مسکن، البسه، غذا، اثاث منزل و هزینه‌های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج، به واسطه نقصان یا مرض. به عبارت دیگر می توان گفت که نفقه به معنی تمام نیازهای متعارف زن با توجه به وضعیت زندگی و شأن اجتماعی او است. یکی از نکات مهمی که در رابطه با نفقه باید متذکر شد این است که تعیین میزان نفقه ارتباطی با توانایی مالی مرد ندارد بلکه کارشناس رسمی دادگستری باید میزان نفقه را طبق وضعیت زن و شأن اجتماعی خود او تعیین نماید و شوهر نیز موظف به پرداخت آن می باشد.
اما نفقه زن در طی دوران بارداری حتی بعد از طلاق باید پرداخت شود. یعنی اینکه کلیه هزینه های زندگی متعارف زن و همچنین هزینه های درمان و معاینات پزشکی او در حد متعارف و با توجه به نیازهای او باید حداقل تا پایان دوران بارداری و تا زمان وضع حمل پرداخت شود.

طلاق در دوران بارداری

حضانت فرزندان چگونه انجام می شود؟

بعد از زایمان برای تعیین حضانت فرزند در درجه اول به واسطه توافق پدر و مادر مشخص می شود و اگر توافقی در میان نباشد طبق قانون حضانت فرزندان چه دختر باشند و چه پسر تا ۷ سالگی با مادر و بعد از آن با پدر است.
البته اصل در مشخص نمودن حضانت فرزند صلاح کودک است لذا دادگاه همواره می تواند خلاف توافق یا حتی مقرره قانونی رای صادر کند زیرا این قانون جزو قواعد تکمیلی بوده و همواره توافق یا حتی صدور رای بر خلاف آن امکان پذیر است.
اگر مادر خواهان نگهداری از فرزند خود باشد حداکثر تا هفت سالگی می تواند از بچه نگهداری نماید اما تامین هزینه های کودک در این مدت نیز با پدر است و در صورت نبود پدر یعنی اگر مفقود گشته یا در قید حیات نباشد با جد پدری است جد پدری با اعمال و ولایت قهری عهده دار سرپرستی فرزند می باشد. ارائه گواهی پزشک ذی صلاح در مورد وجود جنین یا عدم آن برای ثبت طلاق الزامی است مگر آن که زوجین بر وجود جنین اتفاق نظر داشته باشند . از مدارکی که هنگام ثبت طلاق الزامی است و باید به دفتر طلاق داده شود آزمایش عدم بارداری است و سر دفتر مکلف است که گواهی عدم بارداری را از زوجه مطالبه کند.

سوالات متداول
  1. آیا طلاق در دوران بارداری اشکال قانونی دارد ؟
    خیر زوج و زوج ‌‌می‌توانند در حین بارداری نیز اقدام به طلاق نمایند اما ‌‌باید برخی قوانین را رعایت نمایند.
  2. مناسب‌‌ترین نوع طلاق دوران بارداری کدام است ؟
    طلاق توافقی.