طلاق و جدایی بین زوجین به دلایل مختلفی صورت می گیرد. رایج ترین علت آن را می توان خیانت، نداشتن تفاهم، نداشتن حسن رفتار از جانب یکی از زوجین، عدم توانایی فرزندآوری و بیماری هر یک از زوجین دانست. هر یک از زوجین که قبل از عقد، از وجود امراض و بیماری های مذکور طرف مقابل آگاه باشد، بعد از عقد حق فسخ نکاح نخواهد داشت. طلاق در صورت بیماری مرد، با توجه به اینکه زوجه قبل از عقد از آن آگاهی نداشته باشد می تواند توسط یک وکیل طلاق مجرب به راحتی انجام پذیرد.

زوجه چگونه می تواند در صورت بیماری زوج درخواست طلاق بدهد؟

با آگاهی از حکم قانونگذار و با فرض ناآگاهی زن از بیماری شوهرش، متوجه می شویم که قانونگذار به نقش بیماری های مخاطره آمیز و صعب العلاج و مسری مذکور در صدور حکم طلاق یا فسخ نکاح مطلبی بیان نکرده است. در صورتی که ادامه زندگی مشترک موجب عسر و حرج زن باشد، وی می تواند به حاکم شرع مراجعه و تقاضای طلاق کند. چنانچه عسر و حرج مذکور در محکمه ثابت شود، دادگاه می تواند مرد را مجبور به طلاق کند و در صورتی که اجبار میسر نباشد زن به اذن حاکم شرع طلاق داده می شود. منظور از عسر و حرج نیز به وجود آمدن وضعیتی است که ادامه زندگی را برای زن با سختی همراه ساخته و تحمل آن مشکل باشد.

طلاق در صورت بیماری مرد

مواردی که با احراز آن به دادگاه حکم به عسر و حرج صادر و زن می تواند طلاق بگیرد:

 1. ترک زندگی خانوادگی از سوی مرد حداقل به مدت یک سال بدون عذر موجه، شش ماه متوالی و یا نه ماه متناوب که به اساس زندگی خانوادگی خلل وارد نماید.
 2. اعتیاد مرد به یکی از انواع مواد مخدر یا ابتلای وی به مصرف مشروبات الکلی و مصرف مداوم این مواد و مشروبات الکلی، دادگاه می تواند با درخواست زن، حکم طلاق صادر نماید.
 3. محکومیت قطعی مرد به حبس پنج سال یا بیشتر
 4. ضرب و شتم یا هرگونه سوء رفتار مستمر از سوی شوهر که طبق عرف باتوجه به وضعیت زن قابل تحمل نباشد.
 5. ابتلای مرد به بیماری های صعب العلاج روانی که زندگی مشترک را مختل نماید یا بیماری های مسری یا هر عارضه صعب العلاج دیگر.

موارد مندرج در این ماده مانع از آن نیست که دادگاه در سایر مواردی که عسر و حرج زن در دادگاه احراز شود، حکم طلاق صادر نماید.

پس چنانچه زن و مرد امراض صعب العلاجی را در شوهر یا زن خود مشاهده کردند؛ ابتدا با پیروی از احکام و تعالیم دین مبین اسلام و اهمیت و اجر تیمارداری و سفارش اکید آن در شریعت اسلامی، با سعی و تلاش مجدانه و توکل به خداوند متعال در صدد بهبودی و حداقل پیشگیری از سرایت بیشتر بیماری باشند و در جهت مداوا و کاهش تالمات روحی و روانی بیمار و همسر خویش تلاش نمایند، تا از برهم خوردن آرامش زندگی و جدایی از یکدیگر و بروز مشکلات جدید برای فرزندان خویش جلوگیری کنند. اما در صورتی که امکان حفظ کانون خانواده نبود و ادامه زندگی قابل تحمل نباشد، دادگاه در صورت احراز آن موارد گواهی عدم امکان سازش صادر خواهد کرد که یکی از این موارد «ابتلای هر یک از زوجین به امراض صعب العلاج به نحوی که دوام زناشویی برای طرف دیگر در مخاطره باشد.» است و چنانچه شروط عقدنامه را زوجین امضا نموده باشند به استناد تفویض وکالت مرد به زن برابر شرط 3 از شروط ضمن عقد ازدواج مندرج در عقدنامه های رسمی، زن با تقدیم دادخواست طلاق و اثبات آن با ارجاع امر به پزشکی قانونی از باب عسر و حرج می تواند تقاضای صدور گواهی عدم امکان سازش (طلاق) نماید.

طلاق در صورت بیماری مرد

روند رسیدگی دعوای طلاق در صورت بیماری مرد چگونه است؟

اگر به عنوان زوجه قصد جدایی و طلاق از همسرتان را دارید، باید دادخواستی تحت عنوان فسخ به علاوه ذکر علل آن برای دادگاه خانواده محل اقامت زوج یا دادگاه خانواده محل اقامت خودتان از طریق دفاتر خدمات قضایی ارسال نمایید. دادگاه خانواده وقت رسیدگی تعیین می کند و با توجه به دادخواست شما و خواسته ای که تعیین کرده اید، رسیدگی می کند.

مدارک لازم برای طلاق در صورت بیماری مرد

اگر همسرتان بیمار است و ادامه زندگی با او برای شما غیر قابل تحمل و دشوار گردیده است و به همین جهت تصمیم به طلاق گرفته اید، توجه داشته باشید که برای اینکه دادگاه بتواند به دعوای شما رسیدگی کند، علاوه بر ثبت دادخواست باید مدارکی را هم پیوست دادخواست کنید، در غیر این صورت، ممکن است با وجود هزینه هایی که کرده اید، دعوای شما رسیدگی نشود و متضرر شوید.

مدارک لازم برای دعوای طلاق به دلیل بیماری عبارتند از:

 • دادخواست طلاق یا فسخ نکاح
 • مدارک شناسایی همچون شناسنامه و کارت ملی
 • سند ازدواج یا عقدنامه
 • دلایل و مستنداتی مبنی بر بیماری مرد
 • اثبات عسر و حرج در صورتی که دلیل جدایی شما باشد.
 • وکالتنامه وکیل در صورتی که وکیل دارید.
سوالات متداول
 1. چه بیماری هایی در مرد موجب می شود که زن به راحتی بتواند جدا شود؟
  به موجب قانون مدنی وجود عیوبی از جمله؛ خصاء، عنن به شرط اینکه ولو یکبار عمل زناشویی را انجام نداده باشد و مقطوع بودن آلت تناسلی به اندازه ای که قادر به عمل زناشویی نباشد موجب حق فسخ برای زن خواهد بود.
 2. آیا زن می تواند به علت بیماری روحی و روانی از همسرش جدا شود؟
  ابتلا زوج به بیماری های صعب العلاج روانی یا ساری یا هر عارضه صعب العلاج دیگری که زندگی مشترک را مختل نماید از موجبات عسر و حرج زوجه محسوب می شود و زن به استناد آن می تواند طلاق بگیرد