پشیمانی بعد از طلاق یکی از مسائلی است که برای بسیاری از زوجین بعد از طلاق  اتفاق می افتد. طلاق و متارکه یکی از سخت ترین تصمیمات زندگی هر فردی است و بخش گسترده ای از روح و روان او را تحت تاثیر قرار می دهد. گاهی  پیش می‌آید که شخص از کاری هر چند با دلایل منطقی انجام داده است پشیمان شده و تصمیم می گیرد که به گذشته و زندگی مشترک پیشین خود بازگردد. اگر این مورد ذهن شما را اخیرا درگیر کرده در ادامه این نوشتار با ما همراه باشید.

منظور از طلاق و ریشه آن در قانون و مقرارت چیست؟

طلاق به معنی جدایی زوجین از یکدیگر است که در پی آن حقوق و تکالیف متقابل که بین زن و شوهر در هنگام ازدواج وجود داشته از میان می رود. شیوه اجرای طلاق در اکثر کشورها نیاز به تایید یک دادگاه یا مرجع رسمی دارد.

در قانون ایران مقررات مربوط به طلاق ریشه در فقه دارد که شرایط و آثار آن در قانون مدنی و قانون حمایت از خانواده و آیین نامه اجرایی آن بیان شده است .

انحلال نکاح بوسیله طلاق در نکاح دائم قابل اعمال است و نکاح موقت بوسیله انقضای مدت یا بذل آن از طرف شوهر پایان می یابد؛ و طلاق فقط مخصوص عقد ازدواج دائم است.

پشیمانی بعد از طلاق

 قانون چه راهی را برای پیشمانی بعد از طلاق پیشنهاد می‌دهد؟

مطابق قانون مدنی طلاق بر دو نوع است : طلاق رجعی یا طلاق بائن.

الف – طلاق رجعی : طلاقی است که برای شوهر در زمان عده حق رجوع وجود دارد که در هر صورت در قانون امکان رجوع در طلاق پیش بینی شده است.

رجوع در لغت به معنی : بازآیی، بازگشت، رجعت و مراجعه است و در اصطلاح مراجعه کسى به کسى دیگر یا بازگشت به حالت پیشین را رجوع می گویند. رجوع در طلاق بدین معنی است که بازگشت به زندگی مشترک با اراده‌ مرد، بعد از طلاق رجعی و در بعضی از موارد در طلاق بائن، انجام می‌گیرد.

قانون در ماده 8 قانون امور حسبی زوج هایی را که در مدت عده طلاق رجعی هستند، را در حکم زوجه می داند و این معنی است که انگار از نظر قانون طلاق رجعی تا پایان مهلت عده زن و مرد کماکان زوجه و زوج می باشند و ازدواج ادامه دارد.

ب- طلاق بائن: نوع دیگری از طلاق است و برخلاف طلاق رجعی به طور کلی حق رجوع برای مرد در آن پیش بینی نشده است.

  برخی از شرایطی که در آن طلاق عده واقع می‌شود.

1- طلاقی که قبل از نزدیکی واقع شود.

2- طلاق زن یائسه

3- طلاق خلع و مبارات؛ که در طلاق خلع، زن بواسطه کراهتی که از شوهر خود دارد در مقابل مالی که به شوهر می دهد طلاق می گیرد که این مال می تواند کمتر یا بیشتر از مهریه باشد. (پیشنهاد می‌شود نوشتاری را که تیم حقوقی وکیل با ما  در خصوص مطالبه مهریه تدوین نموده است را مطالعه نمایید)

طلاق مبارات آن است که کراهت از طرفین باشد و در این صورت مالی که از طرف زن داده می شود نباید زیادتر از مهریه باشد.

بازگشت به گذشته

نگاهی مختصر به موضوع طلاق توافقی و امکان رجوع در آن بعد از طلاق!

در قانون طلاقی تحت عنوان طلاق توافقی وجود ندارد. طلاق توافقی که در راستای درخواست زوجین دادگاه و پس از طی تشریفات گواهی عدم سازش صادر می کند غالبا در محاکم به عنوان طلاق در قالب خلع یا مبارات می باشد .

البته برخی از حقوقدانان معتقدند که اصل بر رجعی بودن طلاق است مگر آنچه ذیل طلاق بائن ذکر شده است و یک سری تفاوت هایی را بین طلاق خلع و طلاق توافقی قائل هستند.

 آیا در طلاق توافقی امکان رجوع و پشیمانی وجود دارد؟

اگر اشخاص بعد از طلاق پشیمان شوند و قصد شروع مجدد زندگی را داشته باشند؛ در طلاق رجعی در مدت زمان عده زوج با هر گفتار و فعلی که قصد مرد را نشان داده باشد  او می تواند به زوجه رجوع کند و نیازی به جاری شدن صیغه عقد ازدواج وجود ندارد. البته به دلیل جلوگیری از متضرر شدن زن (زوجه) و حفظ نظم عمومی ثبت رجوع از طلاق در دفاتر طلاق ضروری است، و مرد باید بازگشت به زندگی مشترک را به سردفتر طلاق اعلام کند. {عدم ثبت رجوع تا یک ماه پس از آن، جرم و برای آن در قانون مجازات پیش بینی شده است.}

در خصوص طلاق بائن به طور کلی امکان رجوع برای مرد وجود ندارد و جهت شروع زندگی مشترک با یکدیگر، باید مجددا صیغه عقد دائم جاری شود .

البته در طلاق خلع و مبارات که همان طور که گفته شد که یکی از انواع طلاق بائن است قاعدتاً مرد امکان رجوع را نخواهد داشت؛ مگر زن در زمان طلاق مالی به مرد بخشیده باشد (اعم از مهریه یا بیشتر) و بعد از اجرای صیغه طلاق در زمانی که زن در مدت عده است از این که مالی را به مرد در مقابل طلاق بخشیده پشیمان شود و به آن عوض (منظور مالی که در مقابل طلاق به مرد بخشیده ) رجوع کند و آن را مطالبه کند. در این صورت مرد نیز امکان رجوع به زن را همانند طلاق رجعی خواهد داشت .

پشیمانی بعد از طلاق و بررسی تمام موارد و عوامل مرتبط با آن از جمله مسائل روحی، روانی، قانونی و … از اساسی ترین دغدغه های افراد در این برهه زمانی است. به دلیل پیچیدگی هایی که دعاوی خانواده و مسائل آن داشته، لازم است قبل از انجام هرکاری و طرح دعوا در محاکم و دادگاه های خانواده با وکلای دادگستری متخصص و مجرب در امور خانواده مشورت نمایید.