مفهوم کلی قرارداد و نحوه فسخ آن چگونه است؟

فسخ در لغت به معنای نقض، تباه کردن و شکستن آمده است و به آن انحلال ارادی قرارداد نیز گفته می‌شود. فسخ در اصطلاح حقوقی عبارت از پایان دادن حقوقی به قرارداد به وسیله یکی از دو طرف قرارداد یا یک شخص ثالث است.

می دانیم که انسان بر اساس نیاز، وارد همکاری  و تعامل با یک انسان دیگر می شود. برای حفظ روابط اجتماعی عامل محدود کننده ای به نام قانون طراحی شده و این عامل بازدارنده، براساس ابزار مهمی به نام قرارداد وارد عمل می شود تا شرایطی را برای همکاری میان انسان‌ها تدوین نماید. با پذیرش شهروندی از بدو تولد ما وقتی قصد هرگونه فعالیتی را داشته‌ایم، خواسته یا نا خواسته قراردادهایی را امضا کردیم که گاهی آشکار و گاهی پنهان است .
بگذارید با یک مثال ساده این مفهوم را توضیح دهیم؛ فرض کنید می خواهیم در موسسه ای فعالیت کنیم. قبل از اینکه بخواهیم فعالیت خود را آغاز کنیم باید شرایطمان را به موسسه اعلام کنیم و شرایط موسسه را نیز قبول کنیم مثلا شرایطی مثل ساعت کار…. حال اگر یکی از بند‌های این قرارداد نادیده گرفته شود عملا امکان انحلال قرارداد وجود دارد. گاهی هم ما قراردادی را امضا نمی کنیم اما از خدمات آن استفاده می کنیم، مانند استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی که دولت به عنوان نماینده ما این کار را انجام می دهد. اگر کاری خلاف قانون انجام شود دولت به عنوان مدعی العموم می تواند شکایت کند. ازدواج نیز قراردادی بین زوجین محسوب می شود که اگر تعهدات به درستی انجام نشود و یا نادیده گرفته شود امکان فسخ وجود دارد مثلا وقتی زنی درخواست طلاق می‌‎دهد به دنبال فسخ قرارداد نکاح است یااگر تاجری بخواهد با تولید کننده ای وارد معامله شود باید مفاد معامله را که مغایر با اصول قانونی نیست اجرا نماید در غیر این صورت امکان انحلال قرارداد وجود دارد .

چطور قرارداد را فسخ کنیم؟

فسخ یکی از راه های انحلال قرارداد است که می تواند دلایل قانونی یا قراردادی داشته باشد . با توضیح اینکه گاهی اوقات قانون اجازه فسخ و انحلال را به یکی از طرفین می دهد و گاهی اوقات شرح مندج در قرارداد این حق را یه طرفین اعطا می کند،به دلیل پیچیدگی و قواعد حاکم بر آن ضروری است قبل از انعقاد قرارداد با متخصص قرارداد مشورت نمایید .

فسخ قرارداد

وکیل فسخ قرارداد در جامعه امروزی چه نقشی دارد؟

وکیل فسخ قرارداد فرد آموزش دیده و با تجربه است که به عنوان یکی از  وکلای پایه یک دادگستری به حساب می آید که در سالهای اخیر نقش بسیار مهمی در رفع مشکلات مربوط به پرونده های فسخ قرارداد داشته است.

وکیل فسخ قرارداد امروزه به تمامی افراد جامعه کمک می کند تا به حقوق خود از طریق مراجع قضایی اقدام کنند. اغلب مردم که سعی می کند از راه های غیر قانونی مشکلاتشان را حل کنند که معمولا دچار مشکل شده و نتوانسته اند به اهدافشان برسند زیرا از لحاظ قانونی این مراحل مشخص شده و شناسایی می شود و حقیقت مطلب این است که انعقاد هر قراردادی دارای ارکان مختلفی است که معمولا افراد دارای تخصص از آن اطلاع دارند؛ حال وکیل فسخ قرارداد باید توانایی ارائه مدارک و اسناد کافی در جهت احقاق حقوق موکلان خود را داشته باشند و از لحاظ روحی به مسائل اخلاقی پایبند باشد و در عین حال روحیه مسئولیت پذیری داشته باشد.

چه زمانی یک قرارداد قانونی و معتبر است؟

یک قرارداد زمانی قانونی و معتبر محسوب می شود که از فاکتورهای مختلف مانند زمان و تعهد معتبر برخوردار باشد اما در کنار اینها باید شرایط فسخ را نیز پیش بینی کند تا در صورت فسخ قرارداد ضرر طرف مقابل جبران شود. به طور مثال اگر همان تاجر با تولید کننده بخواهد قراردادی را ببند باید شرایط و بند های قرارداد را بدانند که اگر نتوانستند تعهدات یکدیگر را برآورده کنند امکان فسخ وجود داشته باشد و ضرر و زیان یکدیگر را بپردازند.

فسخ معامله به چه معناست و انواع مختلف آن چیست؟

فسخ قرارداد به معنای پایان دادن به قرارداد توسط یکی از طرفین یا شخص ثالث است به طور مثال اگر مشتری در قرارداد خرید یا فروش با استفاده از این حق عقد را باطل کند مبلغ پرداخته شده به او باز می گردد.

  • ده مورد که باعث میشود خریدار یا فروشنده بتواند قراردادی که در ابتدا موقع انعقاد غیر قابل فسخ است را فسخ کنند که عبارتند از:
  • خیار مجلس
  • خیار شرط
  • خیار عیب
  • خیار تخلف شرط

انواع فسخ قرارداد

حال منظور از خیار در قانون مدنی چیست؟

خیار یعنی اختیار فسخ معامله؛ در خیار مجلس مثلا دو نفر با هم قراردادی را میبندند تا زمانیکه از هم جدا نشده اند میتوانند معامله را فسخ کنند. در خیار شرط یا همان شرط کردن اختیار فسخ معامله مثلا در قرارداد شرط شود خریدار برای مدت یک ماه حق فسخ داشته باشد و باید حتما در این مدت زمان مشخص شود و همچنین طرفین میتوانند اختیار فسخ معامله را به کس دیگری بدهند مثلا واحد مسکونی به خریدار فروخته می شود و خریدار شرط می کند اگر همسرم منزل را نپسندید حق به هم زدن معامله را دارد(نکته مهم اینجاست که باید حتما مدت زمان فسخ قرارداد مشخص شود)
در خیار عیب، مثلا در حین قرارداد در هنگام معامله عیبی دیده و طرف مقابل از آن بی اطلاع بوده است مثلا شخصی مال معیوب دریافت کرده است حال اینجا دو امکان وجود دارد یا معامله یا فسخ یا تفاوت قیمت مالی که عیب دارد را از طرق مقابل بخواهد اگر مال در دست خود خریدار تلف شود حق فسخ ندارد. اگر کالای معیوبی را به کسی بفروشد حق فسخ ندارد.
خیار تدلیس مصداق ضرب المثل معروف طوطی را رنگ زدن و جای قناری فروختن است.

فسخ قرارداد

شرایط انحلال قرارداد چگونه است؟

نقض قرارداد ممکن است به دو صورت ذیل انجام شود:

الف)توافق طرفین: طرفین میتوانند ضمن عقد قرارداد یا خارج از آن برای یک یا هر دو طرف معامله یا شخص ثالث حق فسخ قرار دهند.مثلا شخصی ماشینی را به کسی بفروشد، در آن شرط شود که هر کدام از طرفین یا شخص ثالث هر زمانی مایل باشند می توانند ظرف یک ماه قرارداد را فسخ کنند که اصطلاحا به آن خیار شرط گفته می شود.

ب)حکم مستقیم قانون: قانون گاهی برای جلوگیری از ضرری که به طور ناخواسته از قرارداد متوجه یکی از دو طرف معامله است بطور مستقیم به او حق فسخ قرارداد می دهد.مثلا شخصی خانه ای را اجاره کند که بعد از مدتی متوجه شود که خانه معیوب بوده که به استناد قانون مدنی حق فسخ قرارداد را دارد.

فسخ توسط هر دو نفر و صلح با یکدیگر: در مواردی مانند اطلاع خریدار از عیب مورد معامله در هنگامی که عقد و معامله تنظیم می شود و همچنین رضایت خریدار از عیب مورد معامله و شرط عدم باز پس دادن، امکان ابطال قرارداد امکان پذیر نیست.

حضور وکیل در کلیه دعاوی توصیه می شود و بنابر قول معروف باید کار را به کاردان سپرد چرا که در این صورت ارزش وقت خود را حفظ کرده و هزینه های بی مورد را کاهش می دهیم. چه بسا قراردادهایی که به دلیل نقص دانش حقوقی به بن بست های فراوان رسیده است.
لزوم مشاوره با وکیل و مشاوره حقوقی توان مند درامر تنظیم قراردادها مصداق بارز جمله معروف پیشگیری بهتر از درمان است می باشد.
چراکه شخص متخصص در تنظیم قراردادها ریزه کاری ها و پیچیدگی های حقوقی را می بیند که هیچگاه شخص عادی قادر به پیش بینی آن نیست. تیم وکلای مجرب و حرفه ای وکیل با ما آماده پاسخگویی و راهنمایی شما در تمام زمینه ها خواهد بود.