وکیل ملکی کیست؟2022-07-04T17:53:01+03:30

وکیل ملکی کیست؟ به چه کسی وکیل متخصص در امور ملکی می گویند؟

یکی از رایج ترین دعاوی در محاکم و مسائل حقوقی، دعوای املاک می باشد که متاسفانه علت اصلی و اساسی افزایش این دست از دعاوی عدم بهره‌مندی از تخصص وکلای دادگستری توانمند در این زمینه است . وکیل ملکی یا همان وکیل متخصص در امور ملکی به کسی گفته می شود که متخصص و آگاه به مسائل حقوقی امور املاک باشد، همچنین وکیل ملکی باتجربه در مشورت دادن و دانا در پیدا کردن راه حل های مشکلات ملکی است. همانطور که گفته شد یکی از مهم‌ ترین و بیشترین دعاوی حقوقی، مربوط به دعاوی ملکی است. در نتیجه لزوم وکیل متخصص در امور‌‌ ملکی در طرح و پیگیری این دعوا لازم و ضروری است.

دعاوی ملکی چیست؟

منظور از دعاوی ملکی پرونده‌های حقوقی است که در موضوع املاک و مسکن شکل می‌گیرند. یکی از مسائلی که سبب دعاوی حقوقی ملکی می‌شود عدم آگاهی و عدم شناخت نسبت به قوانین این زمینه است که می تواند باعث مشکلات بسیار و از بین رفتن سرمایه و دارایی افراد شود. دعاوی ملکی شامل دو دسته دعاوی حقوقی و ثبتی و دعاوی کیفری می شوند. دعاوی ملکی، که موضوع اصلی آن ارتباط با املاک است به سه دسته دعاوی ملکی حقوقی، دعاوی ملکی کیفی و دعاوی ملکی ثبتی تقسیم می شوند.

دعاوی ملکی همانطور که از نام آن پیداست مرتبط با ملک هستند مثل خانه، زمین، ویلا، آپارتمان و همگی غیر منقول محسوب می شوند.

منظور از دعاوی حقوقی ملکی چیست؟

دعاوی حقوقی ملکی یکی از رایج‌ترین دعاوی است که در دادگاه‌ها اتفاق می افتد. در دعاوی حقوقی ملکی و ثبتی، با عدم آگاهی و تسلط بالا بر مسائل حقوقی و ملکی و مشکلاتی در ثبت املاک مواجه هستیم که باعث بروز مسائلی می‌شود و در این دعاوی مسئله کیفری مطرح نیست. در دعاوی حقوقی ثبتی دو عامل عجله و سهل‌انگاری و ساده نگری برای فروش ملک می تواند مشکلاتی را به وجود آورد. دعاوی حقوقی در این زمینه سالانه توسط وکلای مجرب مورد پیگیری قرار می گیرد. وکلا در پرونده های دعاوی حقوقی ملکی با مسائل مختلفی روبه‌رو خواهند شد که از مهم ترین دعاوی حقوقی ملکی می توان به دعوای الزام به تنظیم سند رسمی، دعوای خلع ید، دعوای الزام به تحویل ملک و… اشاره کرد.

دعاوی حقوقی کیفری و ثبتی چه مفهومی را دربردارد؟

برخورداری از دانش و آگاهی کافی یک گام بزرگ و مستحکم برای پیروزی است و وکیلی که از دانش و علم خوبی برخوردار است و به امور ملکی تسلط کامل دارد، وکیلی کاردان و حرفه ای محسوب می شود که می توان با تکیه بر او پرونده دعاوی ملکی را به نتیجه مطلوب رساند. در دعاوی حقوقی کیفری با اقدامات مجرمانه و تبهکارانه‌ای روبه رو هستیم که کلاهبرداران و سودجویان و مجرمان با شگردهای مختلفی در حوزه ملک دست به اقدامات مجرمانه زده و باعث از بین رفتن سرمایه افراد می شوند. تجربه و رزومه خوب، دیگر ویژگی یک وکیل ملکی خوب است که باید همواره آن را مدنظر قرار داد. در زمینه وکیل ملکی مناسب می توان به تجربه او در امور ملکی اعم از حقوقی و یا کیفری اشاره داشت.

ویژگی های وکیل تخصصی امور املاک چیست؟

پیگیری و رسیدگی به دعاوی املاک در دادگاه های حقوقی با طرح دعوا شروع و رسیدگی می‌شود .وکیل متخصص ملکی و یا به همان وکیل ملکی باید آشنا و وارد به روند دادگاه منطقه و محل رسیدگی به پرونده حقوقی ملک باشد. آشنایی کلی با کارمندان و قضات دادگاه و آشنا بودن به رویه حوزه قضایی یکی از ارکان مهمی است که وکیل متخصص در زمینه رسیدگی به پرونده های ملکی باید داشته باشد. رسیدگی به پرونده ملک بهتر است در همان ناحیه ای باشد که ملک در آن واقع شده است؛ به این دلیل که گاهی اوقات اداره ثبت اسناد به پرونده دعوا وارد می‌شود. مشاوره حقوقی کامل و همچنین راهنمایی در طرح دعوا و همراهی و پیگیری در طی کردن مراحل رسیدگی به پرونده، بر عهده وکیل ملکی است.

خدمات یک وکیل ملکی خوب

همانطور که ذکر شد یک وکیل ملکی خوب، خدماتی را برا همه انواع دعاوی حقوقی و کیفری ارائه می‌دهد. این فرد این توانایی را با درایت و هوشمندی کامل از حق و حقوق موکل خود دفاع کند.

انجام و قبول تمامی دعاوی که در آن به دنبال راهی برای فسخ قرارداد و چگونگی ابطال قرارداد هستید

برای راهنمایی و انجام امور مربوط به دعاوی ملکی در خصوص مشارکت در ساخت و نکات مهم در قرارداد ساخت و ساز پاسخگوی شما هستیم.

مالک هر ملکی این حق را دارد که با اتمام و انقضای مدت زمان اجاره و یا با بروز برخی تخلفات توسط مستاجر برای تخلیه ملک مسکونی خود درخواست بدهد.

تصرف عدوانی یعنی اینکه مال غیر منقولی که به هر علتی در ید دیگری است و بر آن تصرف دارد را با زور تصرف نمود.

یکی از رایج ترین دعاوی بین مالک و مستاجر بحث تخلیه ملک تجاری پس از پایان مدت اجاره است.

الزام به تنظیم سند رسمی، مطابق محاکم دادگستری صرفاً شخصی که ملکی بنام وی ثبت شده باشد را مالک ملک می دانند و داشتن مبایعه نامه و حتی وکالت بلاعزل بیانگر مالکیت شخص نمی باشد.

در حقیقت مطلبی که مشخص و روشن است این است  که همیشه امکان ضایع شدن حق افراد در رابطه با اموالی که دارند وجود دارد. دعاوی ملکی مختلفی از جمله سرقفلی، فسخ قرارداد، تخلیه ملک مسکونی، دعوی تصرف عدوانی و  … وجود دارد که با تضییع حق افراد در هر کدام از آن ها فرد متحمل ضررهای مالی بسیاری می شود بنابراین افراد برای رسیدگی به این گونه دعاوی باید به  وکیل ملکی متخصص مراجعه کنند. الزام وجود یک وکیل خوب و کاربلد در زمینه دعاوی ملکی می تواند راهگشای مشکلات شما در این زمینه باشد.

رفتن به بالا